Giżyckie Archiwum Cyfrowe. Kolejny projekt z zakresu archiwistyki cyfrowej

22 listopada 2018

Pomagamy rozwijać archiwum społeczne w Giżycku.

Od września współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną w Giżycku przy projekcie Digitalizacja zasobów kulturowych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, finansowanym z programu „Kultura Cyfrowa”, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu uruchomiona zostanie nowa platforma internetowa Giżyckiego Archiwum Cyfrowego. Przebudowywany serwis udostępni ponad 12 tys. zdigitalizowanych fotografii i dokumentów i będzie dostosowany do aktualnych trendów w publikowaniu archiwów cyfrowych. Znajdzie się tam także miejsce  dla zbiorów przekazanych przez mieszkańców Giżycka. Archiwum korzystać będzie z ich wiedzy o historii miasta i regionu oraz pomocy przy opisywaniu gromadzonych i udostępnianych zasobów.

Interfejs i struktura serwisu zbudowane zostaną w sposób przejrzysty i przyjazny dla użytkowników, także tych korzystających z urządzeń mobilnych. Kolekcje fotografii i dokumentów będzie można przeglądać za pomocą zróżnicowanych kategorii i wyszukiwarek. Zbiory archiwum udostępniane będą także do przetwarzania maszynowego i agregowania przez inne projekty cyfrowe.

Nowa wersja archiwum została objęta honorowym patronatem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a CKC UW jest partnerem projektu.

Fot. Giżyckie Archiwum Cyfrowe

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.